Hans Werner Richter - Nežudyk (1994)

Hans Werner Richter - Nežudyk (1994)
Aprašymas
Romane aprašomas Antrojo pasaulinio karo laikotarpis vokiečių kareivių akimis. Šiaurės Vokietijoje, mažame pajūrio miestelyje, gyvena Lorencų šeima. Tai trys sūnūs: Peteris, Valteris, Gerhardas; dukra Helena ir tėvai, bei Jurgenas, užaugęs praktiškai Lorencų šeimoje. Prasidėjus karui, kartu prasideda ir šeimos tragedija. Į karą įsitraukia arba yra įtraukiamos visos šeimos atžalos.

Valteris - fanatiškas nacių šalininkas, į karą eina kaip savanoris. Prieš karą jis dirbo uoste, vadovavo krovimo darbams, dalyvavo nacių smogikų veikloje. Bet kariuomenėje jam nelabai sekėsi. Jį engė aukštesnio rango kariai. Karui dar neįpusėjus, jis žūna okupuojant Prancūziją.

Peteris – visiška Valterio priešingybė. Su Valteriu jie ginčydavosi kiekvieną dieną, dėl savo skirtingų ideologijų bei politinių pakraipų. Peteris kariauti, žinoma, nenorėjo, bet, dėl savo pažiūrų įkliuvęs į bėdą, nesugalvojo, kaip kitaip išsisukti ir taip pat užsirašė savanoriu. Pakliuvo jis į zenitininkų dalinį, kur buvo kaip balta varna. Su savo būriu traukdamasis iš Rytų fronto suserga „rusiška pasiutlige“ (vokiečių kareivių psichinis sutrikimas atsitraukimo iš Rytų fronto metu, panašus į paranoją). Pasimetęs ir nesuprantantis, kas vyksta, jis žūsta Staliningrado mūšyje.

Gerhardas, vyriausias iš brolių, lengvabūdis plevėsa, nepraleidžiantis progos pasilinksminti. Jam pasiseka pakliūti į muitinės dalinį, esantį toli nuo fronto ir ten, palyginti su savo broliais, linksmai leidžia laiką. Karui įsibėgėjant, jis pasiunčiamas į Vakarų frontą. Karui baigiantis, kai kovoti buvo beprasmiška ir nebuvo dėl ko, jis dezertyruoja. Bet karo pabaigos sulaukti nepavyksta ir jam..

Jurgenas – lėtas personažas, kuriam nelabai kas nors ir rūpi. Jis jau prieš karą tarnavo armijoje kaip šauktinis tankų divizijoje, todėl jam fronte sekasi gerai. Jis nesistengdamas padaro pavydėtiną karininko karjerą. Jis buvo įsimylėjęs Heleną ir norėjo ją vesti, bet, kaip daugelis vokiečių karių, mylimosios daugiau nebepamato.

Romane vaizduojamas stiprus kontrastas. Jį sudaro karas, neapykanta, mirtis ir meilė, viltis, svajonės.
Panašios knygos